\n
-

Yeni Borç Alacak Giriş/Düzeltme Penceresi - Yardım İçeriği


Firmatik Prestij »Kullanımı »Cari Hesap, 11/03/2018 06:05:11

Ana Menü >> Cari Hesap >> Borç Alacak İşlemleri >> Sağ Cari Listesinden Cari Hesabı Seçin >> [EKLE -F3 ] ü tıklayarak borç alacak giriş penceresine ulaşabilirsiniz.

Başlığında işlem yapılan cari hesap bilgileri görüntülenir. Başka bir CH de işlem yapılacaksa Cari değiştiri tıklayabilirsiniz.

İşlem Türü : Yapılan işlemde Cari hesap borçlu ise BORÇ , Alacaklı ise ALACAK olarak seçilir.

Ödeme Şekli : Ödeme şekli (açık hesap) Ödeme Yok  ise herhangi bir nakit işlemi yapılmamış demektir. İşlem türü Borç seçilmiş ise Cari hesabın bize borcu var ama henüz ödenmemiştir.

Kasa-Peşin seçilirse girilen tutar işlem türünün BORÇ ise seçilen kasaya otomatik olarak NAKİT ÇIKIŞI olarak aktarılır. İşlem Türü Alacak ise seçilen kasaya otomatik olarak NAKİT GİRİŞİ olarak aktarılır.

Vade Tarihi :Borç alacak işlemi için bir vade tarihi verirseniz o tarihte uyarı alabilirsiniz.

 

Ödeme şekli Banka seçilirse kasadaki gibi işlem türünün borç olmasına göre bankaya para girişi veya çıkışı olur.

 

Örnek Uygulama : A firması 14-10 tarihinde 200 tl tutarında mal veya hizmet alımı yaptı. Yapılan bu alınım 30 Tl tutarını peşin olarak ödedi.

Bu işlemde öncelikle A firmasının cari hesap kartı olarak tanıtılması gerekir.

Daha sonra Ana Menü >> Cari Hesap >> Cari Hesap İşlemleri >> Sağ Cari listeden A firmasını bulun.

[EKLE-F3] butonunu tıklayın. İşlem türünü borç, ödeme şeklini Açık Hesap olarak belirleyin. Tutara 200 TL yazın. Kaydedin.

bu işlem sayesinde A firmasının bize 200 tl borcu vardır. fakat 30 tl sini ödediği için bu 30 TL içinde kayıt açmamız gerekir.

[EKLE -F3 ] butonunu tıklayın. İşlem Türünü ALACAK olarak belirleyin. Ödeme Şeklini Kasa - Peşin seçin. Birden fazla kasanız varsa hangi kasaya ödediğini belirleyin. Ödeme tarihini girin. Kaydet butonunu tıklayın.

 

Bu bilgi size yararlı oldu mu ?

Bu uygulama için henüz bir yorum yapılmamış.

...