Yeni Borç Alacak Giriş/Düzeltme Penceresi - Yardım İçeriği

Ana Menü >> Cari Hesap >> Borç Alacak İşlemleri >> Sağ Cari Listesinden Cari Hesabı Seçin >> [EKLE -F3 ] ü tıklayarak borç alacak giriş penceresine ulaşabilirsiniz.

Başlığında işlem yapılan cari hesap bilgileri görüntülenir. Başka bir CH de işlem yapılacaksa Cari değiştiri tıklayabilirsiniz.

İşlem Türü : Yapılan işlemde Cari hesap borçlu ise BORÇ , Alacaklı ise ALACAK olarak seçilir.

Ödeme Şekli : Ödeme şekli (açık hesap) Ödeme Yok  ise herhangi bir nakit işlemi yapılmamış demektir. İşlem türü Borç seçilmiş ise Cari hesabın bize borcu var ama henüz ödenmemiştir.

Kasa-Peşin seçilirse girilen tutar işlem türünün BORÇ ise seçilen kasaya otomatik olarak NAKİT ÇIKIŞI olarak aktarılır. İşlem Türü Alacak ise seçilen kasaya otomatik olarak NAKİT GİRİŞİ olarak aktarılır.

Vade Tarihi :Borç alacak işlemi için bir vade tarihi verirseniz o tarihte uyarı alabilirsiniz.

 

Ödeme şekli Banka seçilirse kasadaki gibi işlem türünün borç olmasına göre bankaya para girişi veya çıkışı olur.

 

Örnek Uygulama : A firması 14-10 tarihinde 200 tl tutarında mal veya hizmet alımı yaptı. Yapılan bu alınım 30 Tl tutarını peşin olarak ödedi.

Bu işlemde öncelikle A firmasının cari hesap kartı olarak tanıtılması gerekir.

Daha sonra Ana Menü >> Cari Hesap >> Cari Hesap İşlemleri >> Sağ Cari listeden A firmasını bulun.

[EKLE-F3] butonunu tıklayın. İşlem türünü borç, ödeme şeklini Açık Hesap olarak belirleyin. Tutara 200 TL yazın. Kaydedin.

bu işlem sayesinde A firmasının bize 200 tl borcu vardır. fakat 30 tl sini ödediği için bu 30 TL içinde kayıt açmamız gerekir.

[EKLE -F3 ] butonunu tıklayın. İşlem Türünü ALACAK olarak belirleyin. Ödeme Şeklini Kasa - Peşin seçin. Birden fazla kasanız varsa hangi kasaya ödediğini belirleyin. Ödeme tarihini girin. Kaydet butonunu tıklayın.

 


firmatik yardım dosyaları
Yardım Dosyaları
Yayınlanma Tarihi :11/03/2018 06:05:11
Firmatik Prestij »Kullanımı »Cari Hesap
Firmatik Yazılım Bu bilgi size yararlı oldu mu ?

Bu uygulama için henüz bir yorum yapılmamış.

...
  • yorumlar
  • Firmatik

Ücretsiz Deneyin


Prestij Ön Muhasebe Programı Cari Kasa Programı UZAK YARDIM PROGRAMI İNDİR Uzak yardım programı teknik destek hizmetlerinde kullanılır.

Bize Yazın


Görüşleriniz bizim için önemli. Lütfen programlarımız hakkında problemlerinizi, görüş öneri ve tavsiyelerinizi bizimle paylaşmaktan paylaşın.

Burayı tıklayarak bize mesaj gönderebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular


Sıkça sorulan soruları görmek için burayı tıklayın.


Firmatik Yazılım 2008-2018 (c) Her Hakkı Saklıdır