\n
-

Üretim Reçeteleri - Yardım İçeriği


Firmatik Prestij »Kullanımı »Üretim/İmalat, 07/03/2018 03:03:19

Üretim Reçetesi Nedir : Üretim reçetesi üretimde hangi stoklar ne kadar kullanılacağı bu stokların kullanımı sonucunda hangi stokların nekadar üretileceğinin tanımlandığı bölümdür.

Üretim Reçetesi Oluşturma :

1. Üretim >> Üretim Reçeteleri menüsüne girin. [YENİ REÇETE ] butonunu tıklayın.

2. Reçete Bilgileri bölümünden Reçete adını girin. Reçete adını siz belirleyebilirsiniz. Üretimin ne olduğunu bilmeniz açısından verdiğiniz tanımlama adıdır.

Stok Seçin; Üretilmesi planlanan veya üretime verilecek stoğu stok kartlarından bularak seçin.

Üretim İşleme Türü Belirleyin : Stok Eklenir - Üretilir ' i üretim işlemi sırasında seçtiğiniz stok artış gösterir. Stok Çıkar üretimde kullanılır seçeneğini seçerseniz üretim sırasında bu stok harcanır ve stok kartlarınızdan düşülür.

Üretim Birimi Belirleyin : seçilen stoğun stok hareketlerinde kullanımana göre oranını belirleyin. aşağıdaki örnekte üretim birimi belirlemeyi daha kolay anlayabilirsiniz.

3. Reçete Stok Hareketleri : bu bölümde belirlediğiniz üretim birimi kadar stok kullanıldığında bu bölüme eklediğiniz stoklarda nasıl bir işlem uygulanacağı belirlenir.

Öncelikle [İŞLEM İÇİN STOK EKLE] butonun tıklayarak listeten stok ekleyin. işlem türü seçeneğinde üretimde bu stoğun üretilecekmi yoksa harcanacak mı oluduğunu belirleyin. Miktar bölümüne stoktan nekadar harcanacağını veya üretileceğini belirleyin.

4. Reçeteyi kaydet butonunu tıklayarak üretim reçetenizi kaydetmiş olursunuz.

Üretim reçetesini kaydetmeniz üretim yaptığınız anlamına gelmez. Sadece üretim esnasında hangi stokların harcanacağı ve bu harcanan stoklardan hangi ürünlerin üretileceğini tanımlamış olursunuz.

 

ÖRNEK UYGULAMA

Örnek : 100 Kg buğday üretimde harcanması durumunda bundan 70 kg Un ve 30 kg kepek elde ediliyor. Bu şekilde bir üretimin reçetesini oluşturmak için. Öncelikle yeni reçete bölümüne giriş yapın.

Reçete bilgileri bölümünden reçeteye anlayacağınız bir isim verin ve Stok seç bölümünden Buğday stoğunu seçin. Üretim Birimi 100 yapın. Üretim İşleme Türünü Buğday üretime girdiğinde harcanacağı için [ Stok Çıkar üretimde kullanılır] seçeneğini işaretleyin.

Üretim hareketleri bülümüne gelin. [İŞLEM İÇİN STOK EKLE] butonunu tıklayın. Stok listesinden UN stok kartını seçin. Stok İşleme türünü Un üretileceği için [Stok eklenir- üretiler] seçeneğini işaretleyin. Miktar alanına 70 kg olarak giriş yapın.

Kepek içinde . [İŞLEM İÇİN STOK EKLE] butonunu tıklayın. Stok listesinden KEPEK stok kartını seçin. Stok İşleme türünü KEPEK üretileceği için [Stok eklenir- üretiler] seçeneğini işaretleyin. Miktar alanına 30 kg olarak giriş yapın.

Reçeteyi kaydet butonunu tıklayarak üretim reçetenizi kaydedin. bu reçeteyi kullanarak 100 kg BUĞDAY stoğunu üretime verdiğinizde 100 kg buğday stok kartınızdan düşülür, 70 kg un ve 30 kg kepek stok kartınıza eklenir.

buğday miktarının değişmesine göre un ve kepek miktarıda orantılı olarak değişiklik gösterir. Örneğin 100 kg yerine 150 kg buğdayı üretime verirseniz  105 kg un ve 45 kg kepek üretmiş olacaksınız.

 

Üretim Reçetesi oluşturma düzeltme ekranı.

Üretim Reçete Listesi

 

Bu bilgi size yararlı oldu mu ?

Bu uygulama için henüz bir yorum yapılmamış.

...