\n
-

Muhasebe Yazılımıda Cari Hesap ve Cari Hareket Hakkında - Yardım İçeriği


Genel Konular »Genel »Muhasebe, 14/03/2018 03:07:28

Muhasebe programlarında kullanılan cari hesap kavramı işletmeyle parasal olarak borç ve alacak ilişkisi bulunan gerçek veya tüzel kişilikleri ifade eder. Bu gerçek veya tüzel kişilikler borçlu cari hesap veya alacaklı cari hesap olarak gruplamak mümkündür.

Borçlu cari hesaplar işletmeden mal ve hizmet alımı yapmış ve bu sebeple işletmeye borç bakiyesi bulunan hesaplardır.Bunlar genel olarak Alıcı olarak işlem görür. 

Alacaklı cari hesap ise işletmemize mal ve hizmet satışı yapmış ve bu sebeple işletmemize alacak bakiyesi bulunan hesaplardır. Bunlar genel olarak Satıcı olarak işlem görür.

Bunun yanı sıra ortaklar personeller gibi hesaplarda cari hesap sınıfında yer alabilir. Örnek vermek gerekirse personele verilmesi taahhüt edilen ücret miktarı Alacak olarak kaydedilir ve avans veya tamamının ödenmesi borç alarak kaydedilirse hesap kapatılmış olur.

 

CARİ HAREKETLER

Borç ve Alacak Kavramı

Borç : İşletmenin Alıcıya(alıcı cari hesap)  yapmış olduğu mal ve hizmet satışı sonucu cari hesap borçlu olur ve hareket kaydı borç hanesine yapılır. İşletmenin bu borcu ödemesi sonucu Cari hareket kaydı alacak kaydı yapılır böylece hesap kapatılmış olur.

 

Alacak: İşletmenin Satıcıdan (Satıcı Cari hesaptan) yapmış olduğu mal veya hizmet alışı cari hareket kaydı Alacak olarak yapılır. İşletme ödeme yaparsa bu borç kalemine eklenerek hesap kapatılmış olur.

 

Hareket Kaydı Açık Hesap İşlem ödeme işlem Fatura Fatura ödeme
Borç Mal veya Hizmet Satışı Mal Alışı Ödenesi Satış Faturası Alış Faturası Ödeme
Alacak Mal veya Hizmet Alışı Mal Satışı Ödemesi Alış Faturası Satış Faturası Ödeme

Yukarıdaki tabloda yapılan işlemlerin cari hareket olarak nasıl kayıt yapılacağını göstermektedir. Örneğin Yapılan bir alış faturası işlemi Cari Hesap Hareketine ALACAK olarak kaydedilir.

 

 

 

Not :Yukarıda anlatılan kavram ve uygulama şekilleri Firmatik ve diğer birçok ticari yazılım için geçerli ve uygulanan kavramlardır. Bunun yanı sıra bazı ticari yazılımlar bu uygulamaları değişik şekilde yapabilirler.

Bu bilgi size yararlı oldu mu ?

Bu uygulama için henüz bir yorum yapılmamış.

...